Toelichting ambities incidenteel
Ad 1 Steunpunt Femicide
De gemeenten Aa en Hunze, Assen, Noordenveld en Tynaarlo starten samen met de provincie Drenthe een regionaal steunpunt voor huiselijk geweld en (dreigend) femicide. Dit steunpunt biedt laagdrempelige ondersteuning en snelle doorgeleiding voor slachtoffers, plegers en professionals. Doel is het voorkomen van escalatie, het vergroten van veiligheid en het beperken van maatschappelijke kosten door vroegsignalering en snelle interventie. Regionale samenwerking bundelt expertise en capaciteit en versterkt de effectiviteit van de aanpak. De provincie financiert 50% in de periode 2026–2028, onder voorwaarde van een gelijke gemeentelijke bijdrage. Samenwerking versterkt de effectiviteit en preventie. Voor 2027 en 2028 wordt hiervoor een incidenteel bedrag van € 11.000 opgenomen.
Ad 2 Kinderraad (ambtelijke ondersteuning)
De gemeenteraad heeft besloten om vanaf schooljaar 2026/2027 een kinderraad in te stellen, met daaruit voortvloeiend een kinderburgemeester en loco-kinderburgemeester. Scholen worden nadrukkelijk betrokken bij het opzetten van de kinderraad. Hiermee krijgt de stem van kinderen een plek in de lokale democratie en kunnen zij meedenken over thema’s die hun dagelijks leven raken. Voor de jaren 2027 t/m 2029 wordt jaarlijks een incidenteel een bedrag opgenomen van € 20.000.
Ad 3 Programma maatschappelijke weerbaarheid
Gemeenten hebben een structurele regierol bij het versterken van de maatschappelijke weerbaarheid in de samenleving. De opgave omvat onder meer crisis- en risicocommunicatie, zelfredzaamheid, samenredzaamheid (waaronder noodsteunpunten) en de continuïteit van de gemeentelijke organisatie.
We kiezen voor het programma een doorlooptijd van twee jaar (2027 en 2028). Vanaf 2029 wordt gestreefd naar een afbouw van de tijdelijke programmaorganisatie en een geleidelijke inbedding van de werkzaamheden binnen de reguliere organisatie. De eerste periode ligt de focus op de bedrijfscontinuïteit, de doorleefsessies en het in beeld brengen van de locaties voor noodsteunpunten. Voor de andere onderdelen sluiten we aan bij het ontwikkeltempo van de Veiligheidsregio Drenthe (VRD). Voor de dekking doen we een beroep op de vereveningsreserve rijkstaken. Het gaat voor 2027 om een incidenteel bedrag van € 390.000 en in 2028 om een bedrag van € 360.000.
Ad 4 Continuering inzet participatieadviseur
Het afgelopen jaar zijn met de inzet van de participatieadviseur de eerste stappen gezet om participatie steeds meer te borgen en onderdeel te laten zijn van het dagelijkse werk. Ook het komende jaar gaat de participatieadviseur hier verder mee en zal collega's coachen en ondersteunen bij het toepassen van participatie. Er zullen o.a. trainingen worden georganiseerd voor medewerkers en praktische tools (door)ontwikkeld. Het gaat om een incidenteel bedrag van € 110.000.
Ad 5 Monitoring Sociaal domein
Als college willen we een monitorings- en sturingskader ontwikkelen dat ondersteunt bij het maken van onderbouwde keuzes en het realiseren van maatschappelijke resultaten. Met de opbrengst kunnen we meer sturen op de uitvoering, nut en noodzaak. De verdere ontwikkeling van het monitorings- en sturingskader zal zoveel mogelijk aansluiten bij bestaande informatie, instrumenten en ontwikkelingen. Er hoeft niet opnieuw begonnen te worden; de uitdaging ligt vooral in het verbinden van wat al beschikbaar is, zowel op inhoud als in de techniek. Om dit proces verder te brengen binnen het sociaal domein (gemeentelijke organisatie en netwerkpartners) is er behoefte aan een procescoördinator/ ontwikkelaar. Kosten: € 100.000.
Ad 6 Communicatiestrategie ondersteuningsmogelijkheden
We willen inzetten op het vergroten van vindbaarheid en bekendheid van ondersteuningsmogelijkheden die betrekking hebben op bestaanszekerheid en zorg. We willen een opdracht uitzetten voor het ontwikkelen en voeren van een gerichte communicatiestrategie, waarbij we verschillende middelen en vormen verkennen, zoals de inzet van een kansenkaart, één loket als duidelijke en centrale vindplaats met alle informatie en het betrekken van ervaringsdeskundigen. Het gaat om een incidenteel bedrag van € 100.000.
Ad 7 Bijdrage Special Olympics
Wij vinden het belangrijk dat iedereen in Drenthe kan meedoen, ook mensen met een verstandelijke beperking. Hoewel er in het verleden ervaring is opgedaan met parasportevenementen, is het aanbod voor deze doelgroep nog beperkt. Samen met de provincie Drenthe, de Drentse gemeenten en SportDrenthe zetten wij ons in om deze sporters een volwaardig podium te bieden en tegelijkertijd het sport- en beweegbeleid voor aangepaste sport verder te versterken.
Alle Drentse gemeenten en de provincie hebben deze ambitie vastgelegd in een Letter of Intent, waarna Drenthe is aangewezen als gastheer van de Special Olympics Nationale Spelen 2028. Dit grootste landelijke sportevenement voor mensen met een verstandelijke beperking biedt een unieke kans om sport en inclusie verder te stimuleren.
De gemeentelijke bijdrage bedraagt in totaal € 25.000, waarvan € 10.000 in 2027 voor de voorbereiding en regionale kampioenschappen en € 15.000 in 2028 voor de uitvoering. Onze gemeente organiseert daarbij de sporten voetbal, badminton en openwaterzwemmen
Ad 8 Uitvoeringsbudget duurzaamheid
In 2027 wordt onder meer ingezet op de uitvoering van het Warmteprogramma en op de ontzorging van (kwetsbare) inwoners door middel van het Fixteam Drenthe, energiecoaches, het Drents Energieloket en een subsidieadviseur. Daarnaast wordt uitvoering gegeven aan het project ‘Wies met de Patries’ en is gemeente Aa en Hunze ambassadeur van de Steenuil, met als doel het leefgebied van de patrijs en de steenuil te verbeteren. Ook wordt de ontwikkeling van voedselbossen gestimuleerd. Verder wordt gewerkt aan het verduurzamen van de gemeentelijke organisatie, de realisatie van laadinfrastructuur om elektrisch rijden te bevorderen en het verkennen van mogelijkheden voor energiehubs op bedrijventerreinen in samenwerking met ondernemers. Daarnaast wordt ingezet op het vergroten van de bewustwording rondom duurzaamheid en het voldoen aan bestaande en toekomstige wet- en regelgeving. Het gaat om en incidenteel bedrag van € 327.000. We gaan ervan uit dat deze kosten gedekt kunnen worden uit de CDOKE-middelen.
Ad 9 Brugbediening Grevelingskanaal
Voor 2027 wordt een aanvullend incidenteel budget van € 80.000 geraamd. Dit bedrag is bedoeld om de continuïteit van de bediening te borgen in de overgangsfase naar een structureel hoger kostenniveau.
Zoals nader toegelicht bij de ambities structureel, is vanaf 2027 sprake van een blijvende stijging van de kosten. Parallel hieraan wordt samen met betrokken gemeenten gewerkt aan het verkennen van een toekomstbestendige en doelmatige inrichting van de exploitatie van de vaarroute.
Ad 10. Uitvoeringsbudget economie, recreatie en toerisme
Voor de uitvoering op het gebied van economie, recreatie en toerisme is een incidenteel budget benodigd ad € 40.000. Hiermee wordt o.a. de doorontwikkeling van fiets- en wandelroutes gefaciliteerd. Ook wordt onze deelname aan het samenwerkingsverband Hondsrug Drenthe hiermee gecontinueerd. En wordt dit budget ingezet om de agrarische sector en het MKB te faciliteren bij initiatieven, versterken van onderlinge verbindingen en themabijeenkomsten. Te denken valt aan bijeenkomsten in het kader van week van de ondernemer, ondernemersplatform, deelname aan Drentse onderneming van het jaar, schrijven aan alle ondernemers.
Ad 11 Verkenning toeristische ontwikkeling veengebied
De Veenkoloniën hebben een uniek karakter, gevormd door turfwinning, kanalen en industrie. Het is een rijk cultureel, industrieel en landschappelijk erfgoed met unieke verhalen. We gaan samen met ondernemers uit het gebied een samenhangend toeristisch aanbod creëren dat een positieve bijdrage levert aan de brede welvaart in de Veenkoloniën. In 2026 hebben we een beleefkaart ontwikkeld. In 2027 zetten we in op planvorming en een aanzet tot promotie en ontwikkeling. Hierin zitten de volgende elementen: organiseren brainstormbijeenkomsten met ondernemers, Interactieve kaart van de Veenkoloniën maken, arrangementen en routes ontwikkelen, TV reeks omroep MAX maken en verbinden bestaande en toevoegen van points of interest langs routes. Het gaat om een incidenteel bedrag van € 20.000.
Ad 12 Revitalisering bedrijventerreinen
Voorgestelde plannen willen we de komende jaren tot uitvoering brengen. De uitvoering richt zich op drie speerpunten: samenwerking, uitstraling en veiligheid. Inrit naar het industrieterrein en de bermen langs de Vogelhemweg (N378) zijn eigendom van de provincie. Binnen de kostenraming zijn hiervoor dan ook geen kosten opgenomen. Voor het verbeteren van de uitstraling en veiligheid zijn diverse werkzaamheden meegenomen in de kostenraming. De kosten voor uitvoering bedragen incidenteel € 87.000
Ad 13 Bermbeheer
Tijdens de uitvoering van het in 2025 vastgestelde bermbeheer is gebleken dat een andere werkwijze voor het afvoeren van het bermmaaisel moet worden gekozen om te voldoen aan de geldende wet- en regelgeving. Dit veroorzaakt een stijging van deze kosten. Het gaat vooralsnog om een incidenteel bedrag van € 100.000. We onderzoeken onze opties voor bermbeheer vanaf 2028.
Ad 14 Aanpassingen sporthal de Boerhoorn
De beschikbare uitloopruimte achter en naast de doelen voldoet onvoldoende aan de veiligheidsbehoefte van sporters tijdens wedstrijden en trainingen. Om het risico op blessures en onveilige situaties te beperken, is het noodzakelijk om stootabsorberende bescherming aan te brengen op de achterliggende en aangrenzende wanden. Voor deze veiligheidsmaatregel is een incidenteel budget van € 15.000 nodig.
Ad 15 Opstellen visie gemeentelijke sportaccommodaties
De gemeentelijke sportaccommodaties (sporthallen Annen, Rolde (Stichting Boerhoorn) en Gieten, sportzaal Gasselternijveen en gymzalen Gieten en Eext) zijn sterk verouderd. De accommodaties zijn gebouwd in de jaren ’70 en ’80. De gemeente staat voor de uitdaging om de komende jaren te vervangen, te verduurzamen of af te stoten.
Er wordt voorgesteld om een onafhankelijk bureau een visie/afwegingskader op te laten stellen voor de verouderde gemeentelijke sportaccommodaties zoals hierboven beschreven. Het gaat om een bedrag van € 100.000.
Ad 16 Dorpshuis Eexterzandvoort
De besturen dorpshuis en Dorpsbelangen Eexterzandvoort willen het dorpshuis verbouwen zodat het toekomstbestendig wordt. Het gaat hierbij om duurzaamheid, isolatie, gebruik van de zolderverdieping, vernieuwen van de technische installatie, moderniseren van de keuken, het opnieuw indelen van de binnenruimte, realiseren van een bergruimte en een invalidentoilet en renovatie van de toiletten. De verbetering van het dorpshuis komt ten goede aan de leefbaarheid in Eexterzandvoort e.o. Met de bijdrage van de gemeente kan het dorpshuis een subsidie van Leader aanvragen. Het betreft een bijdrage van € 100.000. Het college heeft de intentie uitgesproken om een bijdrage te verstrekken onder voorbehoud van een sluitende begroting van het verbouwproject en besluitvorming raad.
Ad 17 Inzet maatschappelijk vastgoed
De gemeente staat de komende jaren voor een aantal omvangrijke en complexe opgaven op het gebied van maatschappelijk vastgoed. Naast de ontwikkeling van de multifunctionele accommodatie in Gasselte, de multifunctionele accommodatie in Gieten en de uitbreiding van het Dr. Nassau College, vraagt ook de uitvoering van het Integraal Huisvestingsplan Onderwijs om strategische afwegingen en projectmatige sturing. Voor deze vastgoedopgaven is een voorbereidingskrediet nodig. Vanuit dit krediet huren we externe expertise in voor de ontwikkeling en uitvoering van de projecten. In een latere fase kunnen externe en interne personele inzet ten laste komen van projecten.
Daarnaast willen we in 2027 de basis leggen voor een structurele aanpak van maatschappelijk vastgoed. Afgelopen periode is duidelijk geworden dat een kwaliteitsslag nodig is. Een aan te stellen strategisch adviseur maatschappelijk vastgoed kan daarbij de beleidsmatige en projectmatige regie voeren en beleid opstellen, terwijl tegelijkertijd ervaring wordt opgedaan met de benodigde capaciteit, deskundigheid en organisatorische inrichting.
Maatschappelijk vastgoed heeft structureel strategische aandacht nodig heeft. De vraagstukken rondom accommodaties zullen ook na afronding van de huidige projecten blijvend om integrale afwegingen en deskundige begeleiding vragen.
Ad 18 Omgevingsplan Aa en Hunze
Het omgevingsplan is één van de instrumenten van de Omgevingswet. Sinds de inwerkingtreding van de Omgevingswet per 1 jan 2024 beschikt elke gemeente over een omgevingsplan van rechtswege. Dit wordt het tijdelijke deel van het omgevingsplan genoemd. Dit tijdelijke deel bestaat uit twee onderdelen: (1) alle bestaande ruimtelijke plannen (zoals het bestemmingsplan) en (2) de bruidsschat (regels die door het Rijk zijn toegevoegd, waaronder milieunormen).
Iedere gemeente is verplicht om de inhoud van het tijdelijke deel van het omgevingsplan om te zetten naar (eigen) regels in het nieuwe permanente deel van het omgevingsplan. Hierbij heeft de gemeente de beleidsruimte om globaler, flexibeler en locatie specifieke regels te stellen. Gedurende de overgangsfase gelden de regels van de bruidsschat, zolang de gemeente nog geen eigen regels heeft gesteld.
De overgang van de veelheid aan plannen en regels naar één permanent, gemeente dekkend omgevingsplan is een enorme opgave die meerdere jaren zal beslaan en die vraagt om een weloverwogen, gestructureerde aanpak. Deze transitie raakt intern verschillende domeinen/disciplines, omdat het instrument omgevingsplan breder is dan het bestemmingsplan.
De kosten voor het opstellen van een Omgevingsplan brengt zowel kosten voor de inhuur van een bureau met zich mee als inzet van personeel. De gemiddelde kosten voor het opstellen van een Omgevingsplan (over vijf jaar) worden geschat op zo’n € 1.000.000.
Het voorstel is om jaarlijks incidenteel middelen te reserveren voor het opstellen van het permanent Omgevingsplan. Dit betreft een inschatting; we weten nog niet wat de daadwerkelijke kosten zullen zijn. Zeker is dat dit wordt aanbesteed, omdat we zelf niet de capaciteit hiervoor hebben. Voor 2027 en 2028 gaat het om een incidenteel bedrag van € 200.000.
Ad 19 Extra dotatie voorziening wegen
Voor de uitvoering van het Wegenbeleidsplan 2027-2031 wordt uitgegaan van kwaliteitsniveau basis (de basisplanning). In deze planning zijn de onderhoudswerkzaamheden evenwichtig over de planperiode verdeeld. Om te voorkomen dat achterstallig onderhoud ontstaat en om het gewenste kwaliteitsniveau van de wegen te behouden, wordt voorgesteld om de voorziening wegen in 2027 en 2028 met jaarlijks € 1,0 miljoen te verhogen. Daarnaast wordt de structurele storting in de voorziening wegen verhoogd met € 468.000 per jaar. Dit bedrag is opgenomen onder het onderdeel 'overige mutaties structureel'
Ad 20 Tijdelijke huisvesting de Dobbe Gasselte (bestaande situatie)
Voor de tijdelijke huisvesting van OBS de Dobbe is tot de realisatie van de nieuwbouw incidenteel geld nodig. Voor 2027 gaat het om een bedrag voor de huur van units van € 70.000.
Ad 21 Incidentele lasten i.v.m. bouw MFA Gasselte
De bouw van het MFA in Gasselte zal ook incidentele lasten met zich meebrengen. Dat betreft o.a. kosten voor tijdelijke huisvesting van de huidige gebruikers tijdens de bouw. We proberen de bouw zodanig te plannen dat dit zo veel mogelijk wordt voorkomen om de lasten zo laag mogelijk te houden. Omdat we nog niet kunnen inschatten om welk bedrag het gaat nemen we hier voorlopig een pm-post voor op.
Ad 22 Voortzetting programma woningbouw
We streven ernaar om vóór 2032 835 extra woningen te hebben gerealiseerd. Om deze ambitie te bereiken, is net als in 2025 en 2026 in 2027 en 2028 een incidenteel bedrag van € 450.000 per jaar nodig. Dit bedrag kan ten laste van de reserve grondbedrijf worden gebracht en is voornamelijk bedoeld voor personele inzet in de woningbouwopgave, verkenningen en onderzoek. Waar mogelijk worden gemaakte kosten op een later moment ingebracht in een op te stellen grondexploitatie (GREX).
Ad 23 Nedersaksenlijn – Bijdrage
Van de gemeente wordt een bijdrage ad € 32.000 gedurende een periode van 3 jaar verwacht voor de verkenning Gebiedsontwikkeling en als bijdrage in de kosten voor het opstellen van een strategische impactanalyse. Voor het jaar 2026 is deze al verwerkt in de bestuursrapportage 2026.
Ad 24 Nedersaksenlijn – Uitvoeringskosten
De ontwikkeling van de Nedersaksenlijn vraagt de komende jaren inzet van de gemeente Aa en Hunze. De gezamenlijke MIRT- en Gebiedsverkenning vragen om actieve deelname aan regionale onderzoeken, werkgroepen en overleggen.
Hiervoor hebben we een uitvoeringsbudget nodig. Dit budget kan flexibel worden ingezet voor bijvoorbeeld onderzoek, advies en communicatie. Kosten bedragen € 50.000.
Ad 25 ARBO
De hogere kosten binnen het arbobudget hangen samen met toegenomen verplichtingen vanuit de Arbowetgeving, waaronder cao-afspraken en acties die voortvloeien uit Risico-Inventarisatie en -Evaluatie (RI&E) en het Preventief Medisch Onderzoek (PMO), gericht op verzuimbegeleiding, preventie en duurzame inzetbaarheid. Er wordt ook gewerkt aan de ontwikkeling en implementatie van nieuw Arbobeleid rondom duurzame inzetbaarheid, wat tijdelijk tot een intensivering van activiteiten en inzet leidt. Tegelijkertijd is deze inzet gericht op het beperken van verzuim en het verbeteren van de inzetbaarheid van medewerkers. Voor 2027 wordt daarom een incidentele bijstelling van € 30.000 voorgesteld.
Ad 26 Inrichten procesmatig en datagedreven werken
We willen de kwaliteit van onze organisatie verbeteren. Hiervoor gaan we procesmanagement (verder) ontwikkelen, professionaliseren en borgen. Ook in datagedreven werken willen we stappen maken. Door te starten met pilots en navolgbaar te maken wat de kwaliteits- en efficiëntiewinst is kunnen we in een latere fase concreet maken hoe we werken aan een efficiënte en effectieve organisatie. De inrichting van zowel procesmatig als datagedreven werken vraagt extra capaciteit. Voor 2027 en 2028 een incidenteel bedrag van € 125.000.
Incidentele Ambities uit fmp begroting 2026
Ad 27 Toekomstbestendige Bedrijventerreinen
Bedrijventerreinen spelen een cruciale rol in de economie en hebben verschillende belangrijke voordelen en functies. Bedrijventerreinen bieden ruimte en faciliteiten voor bedrijven om zich te vestigen, te groeien en te opereren. Ze stimuleren economische activiteit, creëren werkgelegenheid en dragen bij aan de groei van de lokale economie. Er zijn verschillende ontwikkelingen gaande op het gebied van bedrijventerreinen zoals de ruimtelijke aspecten op bedrijventerreinen, vraag naar bedrijfslocaties, de mate waarin een bedrijventerrein georganiseerd is en de verduurzamingsopgave. Met het bedrijventerrein de Bloemakkers willen we de volgende stappen zetten naar een toekomstbestendig bedrijventerrein die naar voren zijn gekomen uit het uitvoeringsplan Bloemakkers. Op bedrijventerrein Gasselternijveen willen we het proces in gang zetten dat ook gevolgd is voor de Bloemakkers. Om hieraan uitvoering te kunnen geven is een budget van totaal € 120.000 nodig, verdeeld over 2025, 2026 en 2027 elk jaar een bedrag van € 40.000.
Ad 28 Geopark de Hondsrug
We subsidiëren Geopark de Hondsrug al gedurende een langere periode. De afgelopen 4 jaar was dit budget opgenomen in de budgetten van de Economische Koersnota. Deze middelen zijn vanaf 2026 niet meer beschikbaar maar we kunnen de subsidie niet direct beëindigen vanwege het langjarige karakter. Daarnaast hebben we met een convenant getekend met Geopark de Hondsrug over de periode 2017-2027. Voor de jaren 2026 en 2027 hebben we nu een incidenteel subsidiebedrag opgenomen van € 30.000.
Ad 29 Regiodeal Noord Drenthe 'Vitaal verbonden'
De gemeenten Aa en Hunze, Noordenveld en Tynaarlo hebben samen met de provincie Drenthe de Regiodeal Noord-Drenthe Vitaal Verbonden toegekend gekregen. Vanuit het Rijk wordt hiervoor een bedrag van € 15 miljoen beschikbaar gesteld voor de periode 2026–2029. Met deze middelen wordt ingezet op het versterken van de brede welvaart in Noord-Drenthe, onder meer op het gebied van leefbaarheid, voorzieningen, zorg, economie en sociale cohesie. Het geheel is budgettair neutraal. We maken gebruik van bestaande middelen voor de cofinanciering.
Ad 30 Aanbrengen graskeien
Voor het aanbrengen van graskeien begroten we in 2027 een bedrag van € 100.000. In de begroting voor 2024 was voor de periode 2024-2027 jaarlijks een bedrag van € 100.000 opgenomen voor het aanbrengen van graskeien. In de begroting 2025 is deze reeks vervangen door pm ramingen. Dit omdat er voor de kortere termijn nog voldoende budget beschikbaar was.
Ad 31/32 Tijdelijke huisvesting Dr Nassau college
Vanwege een toename van het aantal leerlingen wordt uitbreiding van de locatie NassauVincent gepland. Om de tussentijd te overbruggen is tijdelijke huisvesting noodzakelijk. We zijn voor de eerste fase uitgegaan van 3 schooljaren te beginnen in 2025/2026. In het derde jaar is een verwijderingsbudget opgenomen. We verwachtten gedurende de jaren 2027 en 2028 incidenteel een bedrag ad € 235.000 nodig te zijn. Aanname was toen de bouw van een onderwijs-en cultuuraccommodatie bij de locatie van het Dr. Nassau college.
Het Dr. Nassau College heeft een spoedaanvraag ingediend voor tijdelijke huisvesting van ca. 600 m2. Dit als aanvulling op de tijdelijke huisvesting die vorig jaar bij de school is gerealiseerd. Voor het schooljaar 2026/2027 is gekozen voor een tussenoplossing in de vorm van het gebruik van bestaande accommodaties op de Goorns. Voor het schooljaar 2027/2028 willen wij tijdelijke huisvesting in de vorm van tijdelijke units hebben gerealiseerd. Dit gedurende de periode totdat er een permanente oplossing is voor de ruimtebehoefte van de school. Voor 2027 gaat het om een bedrag van € 200.000. Voor de periode 2028-2030 jaarlijks een om een incidenteel bedrag van € 400.000.