Geachte leden van de raad,
Hierbij presenteren we de begroting 2026. De laatste begroting van deze collegeperiode.
De begroting sluit met een bescheiden positief resultaat. Dit komt voornamenlijk door de voorgenomen ombuigingen. Daarnaast bevat deze begroting weinig nieuwe plannen mede door de aankomende gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart 2026.
Deze begroting bevat een nieuw hoofdstuk genaamd Pijler overstijgende onderwerpen. U vindt deze na de portefeuilleverdeling. Hierin geven we de actuele stand aan van drie ontwikkelingen die spelen binnen de gemeente. Dit betreffen Nij begun/regiodeal, omgevingsvisie en maatschappelijke weerbaarheid. Deze ontwikkelingen hebben een dusdanige impact op de gemeente, dat de voortgang hiervan apart genoemd wordt.
Daarnaast is, in lijn met de bestuursrapportage, de volgorde van de begroting aangepast. In plaats van te beginnen met het beleid binnen de pijlers, starten we dit jaar met de financiële begroting. Na de hoofdlijnen komen de paragrafen en de financiële begroting. Als laatste onderdeel vindt u de ambities en activiteiten per pijler.
Financiële positie
In de voorgaande documenten van de planning en control cyclus is er veel gesproken over het ravijnjaar. De daaruit voort vloeiende tekorten moesten opgelost worden. In de sturingsmonitor is er een meerjarenbeeld gepresenteerd waarbij het tekort in 2026 € 1.3 mln. was, oplopend naar € 1.5 mln. in 2029. Er zijn op dat moment voorstellen gedaan over hoe de ombuigingen opgepakt gaan worden.
Vanuit de sturingsmonitor is er een opdracht neergelegd bij de organisatie om te komen tot ombuigingen. Tijdens dit proces werd duidelijk dat er vanuit het Rijk meer geld beschikbaar is gesteld aan gemeenten. Op 19 juni is er met uw raad gesproken over de ombuigingen. Dit gesprek heeft geleid tot een aantal voorgenomen maatregelen die in deze begroting zijn doorgevoerd. Hierdoor sluit de begroting voor 2026 en 2027 structureel. De jaren 2028 en 2029 sluiten nog niet, hier ligt nog een uitdaging voor een volgende raad.
Ambities
De begroting voor 2026 is beleidsarm. Dat betekent dat er niet veel nieuwe plannen in zijn opgenomen. Dit heeft twee redenen: enerzijds vanwege de ombuigingen, anderzijds om ruimte te laten voor de nieuwe gemeenteraad die in maart 2026 wordt gekozen.
Ondertussen staat Aa en Hunze niet stil. De gemeente blijft werken aan belangrijke opgaven zoals de uitvoering van Nij Begun en de Regiodeal, wonen, de omgevingsvisie en maatschappelijke weerbaarheid. Ook de voorbereidingen op de landelijke verkiezingen in oktober en de gemeenteraadsverkiezingen in maart vragen veel inzet van de organisatie.
Slotwoord
Ondanks de financiële uitdagingen, blijven we bouwen aan een mooier Aa en Hunze. De samenwerking tussen raad, college en organisatie in het afgelopen jaar biedt vertrouwen dat we gezamenlijk het tekort richting 2029 van afgerond € 1.0 mln kunnen oplossen.
We vertrouwen erop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd en kijken uit naar het begrotingsdebat.
Hoogachtend,
het college van de gemeente Aa en Hunze,
de heer R.L.H. Schoonderbeek de heer A.W. Hiemstra
secretaris burgemeester