Fysieke bedrijfs- en infrastructuur (3.2)
Voorbereidingskrediet uitbreiding bedrijventerrein Bloemakkers
Op basis van vooraf ingeschatte kosten (inzet ambtelijke organisatie, externe projectleider, nog te maken onderzoekskosten en de planologische wijziging) vragen we een voorbereidingskrediet voor de uitbreiding van bedrijventerrein Bloemakkers. De dekking van dit voorbereidingskrediet bestaat uit toekomstige grondopbrengsten, na vaststelling van de grondexploitatie door de gemeenteraad. Het gaat om een krediet van € 150.000 met een rentelast van structureel € 2.250.
Archeologisch onderzoek Bloemakkers
In de Najaarsnota 2024 is een incidenteel bedrag van € 400.000 opgenomen voor het archeologisch onderzoek op het bedrijventerrein Bloemakkers. De uitgave is gedekt uit de reserve grondbedrijf.
Volgens de financiële voorschriften hadden de kosten echter geactiveerd moeten worden, waarvoor een kapitaalkrediet noodzakelijk is. De dekking van dit krediet bestaat uit toekomstige grondopbrengsten, na vaststelling van de grondexploitatie door de gemeenteraad. Het betreft een kapitaalkrediet van € 400.000 met een structurele rentelast van € 6.000 per jaar.
Het eerder opgenomen incidentele bedrag ad € 400.000 komt hiermee te vervallen en wordt teruggestort in de reserve grondbedrijf.
Openbaar groen en (openlucht) recreatie (5.7)
Slootonderhoud
De kosten voor het slootonderhoud over 2025 zijn hoger dan geraamd. Hiervoor is een extra bedrag ad 50.000 voor nodig.
Milieubeheer (7.4)
SPUK LAI
Vanuit de Specifieke Uitkering Lokale Aanpak Isolatie (SPUK LAI) zijn middelen beschikbaar gesteld om slecht-geïsoleerde woningen te isoleren en hiermee energiearmoede en de woningkwaliteit aan te pakken. Het gaat om een bedrag van € 1.500.646 dat budgettair neutraal wordt opgenomen. In 2026 maken we een bestedingsplan voor de SPUK LAI. Een deel van de middelen zullen we inzetten voor een doe-het-zelf-isolatie aanpak. Voor de overige middelen kijken we hoe deze aansluiting kunnen vinden bij de isolatieaanpak van Nij Begun.
Uitvoeringskosten Maatregel 29 Nij Begun
Maatregel 29 van het programma Nij Begun betreft de Isolatie-aanpak voor woningen in het gebied van de provincie Groningen en de Noord-Drentse gemeenten Aa en Hunze, Noordenveld en Tynaarlo Het doel is om woningen die nog niet voldoen aan de standaard voor woningisolatie (zodat ze klaar zijn voor aardgasloos verwarmen) in het gebied goed te isoleren en te ventileren. De subsidieregeling maakt deel uit van het pakket maatregelen uit Nij Begun, dat is opgezet ter compensatie van de gevolgen van gaswinning in Noord-Nederland. Woningeigenaren (en onder voorwaarden VvE’s, verhuurders) kunnen de subsidie aanvragen. Voor de gemeentelijke uitvoeringskosten hiervan zijn middelen beschikbaar. Het gaat voor Aa en Hunze om een bedrag van € 152.016. Het geheel verloopt budgettair neutraal.
Bestemming resultaat (3.99)
Archeologisch onderzoek Bloemakkers
De incidentele raming voor archeologisch onderzoek vervalt en wordt omgezet naar een investeringskrediet. Een bedrag € 400.000 wordt toegevoegd aan de reserve grondbedrijf (zie ook taakveld 3.2)