4.10.2.10 Nieuwbouw school Eext

Stand van zaken
De gewijzigde flora- en faunawetgeving na de invoering van de nieuwe Omgevingswet per 01-01-2024 heeft tot een aanpassing in de planning geleid. Bij de school in Eext is bij de uitgevoerde QuickScan geconstateerd dat er mogelijk vleermuizen kunnen verblijven in de oudbouw. Waar eerder een te slopen pand een maand voorafgaand aan de daadwerkelijke sloop ongeschikt mocht worden gemaakt voor het verblijf van vleermuizen, dient er nu in de periode maart-september aanvullend onderzoek plaats te vinden naar de daadwerkelijke soort waarbij alternatieve huisvestingsvoorzieningen dienen te worden aangebracht. Daarbij wordt ook gekeken naar huiszwaluw en huismus, waarvan ook restanten van nestelplaatsen zijn aangetroffen. De door de provincie af te geven ontheffing voor de sloop op basis van het aanvullend onderzoek zal kunnen worden verleend na afronding en indiening van de rapportage van het aanvullend onderzoek. Uitgaande van de verwachte aanwezigheid van de kleine dwergvleermuis worden hiervoor begin april alternatieve huisvestingsvoorzieningen in de directe omgeving aangebracht, waaronder 4 kraamkamers. Voor de genoemde vogelsoorten is dit niet noodzakelijk.
De tijdelijke huisvesting kan hierdoor niet in gebruik worden genomen en is in opslag geplaatst bij de leverancier. De tijdelijke huisvesting wordt nu vlak voor de zomervakantie in gebruik genomen, zodat de nieuwe groepen hier kunnen starten. Daadwerkelijke sloop zal niet eerder kunnen plaatsvinden dan in november. De nieuwbouw zal dan direct na de sloop starten. De verwachting is dat de oplevering eind 2026 zal plaatsvinden.
Een extra vertragende factor kan nog de onderbezetting zijn bij de provincie Drenthe. Het is bekend dat het afgeven van ontheffingen verband houdende met flora- en faunawetgeving maanden op zich laat wachten. Wij hebben hierover al contact gehad met de provincie om het aanvullend onderzoek al in een conceptrapportage te laten beoordelen. Op dit moment wil de provincie daar niet aan meewerken. Ook over de daadwerkelijke tijdsduur van de beoordeling van het aanvullend onderzoek worden geen uitspraken gedaan.